Nichicon UPW2E331MRH
UPW2E331MRH
Part No.:
UPW2E331MRH
Datasheet:
ShinYuaUPW2E331MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.15 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.3225 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)