Nichicon UPW2F010MPH
UPW2F010MPH
Part No.:
UPW2F010MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW2F010MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)