Nichicon UPW2F100MPH
UPW2F100MPH
Part No.:
UPW2F100MPH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPW2F100MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
72 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
115.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)