Nichicon UPW2F101MRH6
UPW2F101MRH6
Part No.:
UPW2F101MRH6
Datasheet:
ShinYuaUPW2F101MRH6.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
285 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
456 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)