Nichicon UPW2F221MRH
UPW2F221MRH
Part No.:
UPW2F221MRH
Datasheet:
ShinYuaUPW2F221MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
540 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
864 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)