Nichicon UPW2F470MHH
UPW2F470MHH
Part No.:
UPW2F470MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2F470MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
190 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
304 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)