Nichicon UPW2V010MPH
UPW2V010MPH
Part No.:
UPW2V010MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW2V010MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)