Nichicon UPW2V101MRH
UPW2V101MRH
Part No.:
UPW2V101MRH
Datasheet:
ShinYuaUPW2V101MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
290 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
464 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)