Nichicon UPW2V470MRH6
UPW2V470MRH6
Part No.:
UPW2V470MRH6
Datasheet:
ShinYuaUPW2V470MRH6.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
200 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
320 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.220 (31.00mm)