Nichicon UPZ2G270MPD
UPZ2G270MPD
Part No.:
UPZ2G270MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPZ2G270MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPZ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
360 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)