Nichicon UPZ2G680MHD
UPZ2G680MHD
Part No.:
UPZ2G680MHD
Datasheet:
ShinYuaUPZ2G680MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
480 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
720 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)