Nichicon UPZW6101MHD6
UPZW6101MHD6
Part No.:
UPZW6101MHD6
Datasheet:
ShinYuaUPZW6101MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
610 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
915 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)