Nichicon URS1C101MDD
URS1C101MDD
Part No.:
URS1C101MDD
Datasheet:
ShinYuaURS1C101MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
160 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
240 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)