Nichicon URS1C471MPD
URS1C471MPD
Part No.:
URS1C471MPD
Datasheet:
ShinYuaURS1C471MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
410 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)