Nichicon URS1E221MPD
URS1E221MPD
Part No.:
URS1E221MPD
Datasheet:
ShinYuaURS1E221MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
310 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
465 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)