Nichicon URS1H010MDD1TD
URS1H010MDD1TD
Part No.:
URS1H010MDD1TD
Datasheet:
ShinYuaURS1H010MDD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)