Nichicon URS2C151MHD1TN
URS2C151MHD1TN
Part No.:
URS2C151MHD1TN
Datasheet:
ShinYuaURS2C151MHD1TN.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
710 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.136 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)