Nichicon URS2D680MRD6
URS2D680MRD6
Part No.:
URS2D680MRD6
Datasheet:
ShinYuaURS2D680MRD6.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
490 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
784 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)