Nichicon URU1C332MRD
URU1C332MRD
Part No.:
URU1C332MRD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaURU1C332MRD.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
URU
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.41 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6215 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)