Nichicon URU2V470MRD
URU2V470MRD
Part No.:
URU2V470MRD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaURU2V470MRD.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
URU
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
280 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
448 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
0.571 (14.50mm)