Nichicon URZ2C470MHD1TN
URZ2C470MHD1TN
Part No.:
URZ2C470MHD1TN
Datasheet:
ShinYuaURZ2C470MHD1TN.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
480 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)