Nichicon URZ2D470MHD6TN
URZ2D470MHD6TN
Part No.:
URZ2D470MHD6TN
Datasheet:
ShinYuaURZ2D470MHD6TN.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
480 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)