TE Connectivity Measurement Specialties US681-C00005-030PA
US681-C00005-030PA
Part No.:
US681-C00005-030PA
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaUS681-C00005-030PA.pdf
Description:
SENSOR 30PSIA 1/4NPT 4-20MA 2'
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Series:
US600
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Absolute
OperatingPressure:
30PSI (206.84kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.1%
Voltage-Supply:
10V ~ 30V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output
TerminationStyle:
Cable
MaximumPressure:
90PSI (620.53kPa)
OperatingTemperature:
-50°C ~ 125°C