Nichicon USA1H100MDD
USA1H100MDD
Part No.:
USA1H100MDD
Datasheet:
ShinYuaUSA1H100MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
44 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)