Nichicon USA1H3R3MDD
USA1H3R3MDD
Part No.:
USA1H3R3MDD
Datasheet:
ShinYuaUSA1H3R3MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
36 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)