Nichicon USA1H4R7MDD
USA1H4R7MDD
Part No.:
USA1H4R7MDD
Datasheet:
ShinYuaUSA1H4R7MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
29 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
43.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaUSA1H4R7MDD.pdf
1. How to order USA1H4R7MDD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the USA1H4R7MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of USA1H4R7MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of USA1H4R7MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image USA1HR47MDD1TE USA1H4R7MDD1TP USA1H010MDD1TP USA1V100MDD1TE USA1C100MDD1TP
Part Number USA1HR47MDD1TE USA1H4R7MDD1TP USA1H010MDD1TP USA1V100MDD1TE USA1C100MDD1TP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series USA USA USA USA USA
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 29 mA @ 120 Hz 29 mA @ 120 Hz 29 mA @ 120 Hz 29 mA @ 120 Hz 29 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 43.5 mA @ 10 kHz 43.5 mA @ 10 kHz 43.5 mA @ 10 kHz 43.5 mA @ 10 kHz 43.5 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
Size/Dimension 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm)