Nichicon USA1V330MDD
USA1V330MDD
Part No.:
USA1V330MDD
Datasheet:
ShinYuaUSA1V330MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
72 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
108 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)