Nichicon USF1V6R8MDD
USF1V6R8MDD
Part No.:
USF1V6R8MDD
Datasheet:
ShinYuaUSF1V6R8MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
35 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
3.3 Ohms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)