Nichicon USH1H101MHD
USH1H101MHD
Part No.:
USH1H101MHD
Datasheet:
ShinYuaUSH1H101MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.024 (26.00mm)