Nichicon USR1A221MDD
USR1A221MDD
Part No.:
USR1A221MDD
Datasheet:
ShinYuaUSR1A221MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
145 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
217.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)