Nichicon UST1A101MDD
UST1A101MDD
Part No.:
UST1A101MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUST1A101MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UST
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
96 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
144 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)