Nichicon UTS0J470MDD
UTS0J470MDD
Part No.:
UTS0J470MDD
Datasheet:
ShinYuaUTS0J470MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
32.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)