Nichicon UTS0J471MPD
UTS0J471MPD
Part No.:
UTS0J471MPD
Datasheet:
ShinYuaUTS0J471MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
126 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)