Nichicon UTS1C100MDD
UTS1C100MDD
Part No.:
UTS1C100MDD
Datasheet:
ShinYuaUTS1C100MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)