Nichicon UTS1C101MDD
UTS1C101MDD
Part No.:
UTS1C101MDD
Datasheet:
ShinYuaUTS1C101MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
70.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
117 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)