Nichicon UTS1C220MDD
UTS1C220MDD
Part No.:
UTS1C220MDD
Datasheet:
ShinYuaUTS1C220MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
50 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)