Nichicon UTS1E470MDD
UTS1E470MDD
Part No.:
UTS1E470MDD
Datasheet:
ShinYuaUTS1E470MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
56 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
112 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)