Nichicon UTS1H2R2MDD
UTS1H2R2MDD
Part No.:
UTS1H2R2MDD
Datasheet:
ShinYuaUTS1H2R2MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.8 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
22 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)