Nichicon UTT1H220MDD
UTT1H220MDD
Part No.:
UTT1H220MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUTT1H220MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UTT
ProductStatus:
Last Time Buy
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
44.8 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
2.4 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)