Nichicon UUD0J270MCR1GS
UUD0J270MCR1GS
Part No.:
UUD0J270MCR1GS
Datasheet:
ShinYuaUUD0J270MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
40 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.8 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.228 (5.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)