Nichicon UUD1A270MCR1GS
UUD1A270MCR1GS
Part No.:
UUD1A270MCR1GS
Datasheet:
ShinYuaUUD1A270MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 10V SMD
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
150 mA @ 100 kHz
Impedance:
760 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.228 (5.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)