Nichicon UUD1C681MNR1GS
UUD1C681MNR1GS
Part No.:
UUD1C681MNR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUUD1C681MNR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UUD
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
335 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
670 mA @ 100 kHz
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)