Nichicon UUD1E100MCR1GS
UUD1E100MCR1GS
Part No.:
UUD1E100MCR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUUD1E100MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UUD
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
40 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.8 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.228 (5.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)