Nichicon UUD1E220MCR1GS
UUD1E220MCR1GS
Part No.:
UUD1E220MCR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUUD1E220MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UUD
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
150 mA @ 100 kHz
Impedance:
760 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.228 (5.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)