Nichicon UUD1H4R7MCR1GS
UUD1H4R7MCR1GS
Part No.:
UUD1H4R7MCR1GS
Datasheet:
ShinYuaUUD1H4R7MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
42.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.52 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.228 (5.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)