Nichicon UUD1V560MCR1GS
UUD1V560MCR1GS
Part No.:
UUD1V560MCR1GS
Datasheet:
ShinYuaUUD1V560MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 35V SMD
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
140 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
280 mA @ 100 kHz
Impedance:
340 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.303 (7.70mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)