Nichicon UUG1A222MNQ1MS
UUG1A222MNQ1MS
Part No.:
UUG1A222MNQ1MS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUUG1A222MNQ1MS.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
UUG
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
960 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.104 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.535 L x 0.535 W (13.60mm x 13.60mm)