Nichicon UVP1A471MPD1TD
UVP1A471MPD1TD
Part No.:
UVP1A471MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVP1A471MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UVP
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
410 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)