Nichicon UVR0J102MPA
UVR0J102MPA
Part No.:
UVR0J102MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR0J102MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
540 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
621 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)