Nichicon UVR0J153MHA
UVR0J153MHA
Part No.:
UVR0J153MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR0J153MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.85 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.2775 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)